Umeå budoklubbs årsmöte för 2017 avklarades lördagen den 25 mars, på självaste våffeldagen. Dryga tjugotalet intresserade och engagerade medlemmar dök upp i klubbens lokal för att bland annat få en genomgång av verksamhetsberättelser och ekonomi för det gångna året. En viktigt punkt var att tillsätta öppna poster i styrelsen samt att dela ut ett antal olika utmärkelser.

Vi gratulerar Thore Edvinsson till förtroendet som klubbens nya Ordförande och Malcolm Evefors till att ha blivit valt till Årets UBK:are.

Efter det avslutade årsmötet samlades den valda ordföranden och övriga styrelseledamöter för ett konstituerande styrelsemöte, medan de övriga årsmötesdeltagarna lät väl smaka av en mumsig smörgåstårta.

Klubbens styrelse ser nu ut enligt följande:
Ordförande: Thore Edvinsson
Vice Ordförande: Viktor Forsberg
Sekreterare: Emmy Fredriksson
Kassör: Annica Scott
Ledamöter: Per Gustafsson och William Jansson
Suppleanter: Peter Furuvald och Maria Eriksson